O (NE) CHOZENÍ

07.01.2023

Přiznávám, chodím ráda. Nejen, že se někam dostanu, něco hezkého vidím, někoho potkám, ale také si urovnám myšlenky, obrovský problém se stane menším, prodýchám se, méně mě bolí záda. A to mě přivedlo k tomu, jak prostá chůze ovlivňuje náš zdravotní stav.

Nejprve trocha teorie: Během rychlejší chůze trvající aspoň 30 min. dochází v našem těle k mnoha důležitým procesům. Především je to komplexní pohyb, při kterém se aktivují celé svalové skupiny, hlavně ty postulární. To jsou ty, které udržují naše tělo ve vzpřímené poloze vzhledem k zemi. Zároveň dochází k zvýšené dechové činnosti a ta zase nutí mezižeberní svalstvo a bránici k aktivnější práci. Hrudník se nám více rozšiřuje a zvyšuje se vitální kapacita plic, dochází k intenzivnějšímu okysličení červených krvinek. Tyto bohatěji vyživují srdce. Důkladné prokrvení srdce a okysličení plic je blahodárnou potravou pro mozek. Zrychluje se nejen peristaltika střev ale i látková výměna na úrovni buněk. Vylučují se mnohé hormony ( např. serotonin ), vstřebávají se vitamíny ( např. D ), které by se v klidu v takové míře nevstřebávaly. Je to zkrátka velmi složitý a na sebe navazující proces, který se spouští během něčeho tak obyčejného, jako je půlhodinová rychlá procházka.

Pokud tedy nechodíme ( alespoň obden, děti každý den), nic takového se neděje. Naše tělo i mysl ( její centrála mozek ) chátrá. A chátrající tělo i hlava nemůže být zdravé. Ano, ono to ještě nějakou dobu vydrží, v tom je obdivuhodné, ale po čase nás to stejně dožene. Začne to častějšími virozami, citlivostí na běžnou zátěž, podléhání náladám, nepohodou, bolestmi hlavy a zad, strachem ze zvládání běžných povinností.

Jsem přesvědčená, že prevence je vždycky jednodušší a levnější, proto vás prosím- CHOĎTE ! Zamyslete se, jak dostat do své života chůzi, každý krok se počítá. Může to být cesta do práce, do školy, pravidelné venčení psa, povídací procházka s dětmi. Je totiž extrémně důležité, aby chodily i vaše děti. Do školy, do kroužku k babičce, ke kamarádce, na drobný nákup. Jejich kosti se musí osifikovat, tzn. uložit se v nich dostatek vápníku. Z této zásoby ( která se tvoří nebo netvoří do 18-21 let ), pak budou žít celý život. Tím, že jsme pro naše děti vzorem a příkladem, rozhodujeme o jejich osudu. Pokud se budeme věnovat aspoň rekreačně nějakému sportu, nevyhýbat tělesné zátěži  (třeba práci na zahrádce ), vystavovat se každému počasí spolu s dětmi, vychováme z nich odolné lidi, které jen tak něco neskolí. Ochrana před tělesnou zátěží, před nepřízní počasí, před krátkodobým stresem je vlastně velkým prohřeškem na našich dětech. Ochuzujeme je tak o pocit sebe-vědomí, "já to zvládnu, mám na to sílu". 

Přeji vám mnoho dlouhých, inspirativních procházek !